Napełnianie grzejników wodą - krok po kroku 0
Napełnianie grzejników wodą - krok po kroku

Napełnianie grzejników wodą - krok po kroku

Aby nasz grzejnik działał najwydajniej i nie tracił energii cieplnej, musi w nim znajdować się woda utrzymująca ciśnienie. Bardzo często po odpowietrzaniu grzejnika należy wyrównać ciśnienie wody w instalacji grzewczej. Dokonuje się tego przez uzupełnienie dodatkową wodą.

Stosując się do naszych trzech kroków na pewno bezproblemowo napełnisz grzejniki wodą. Możesz wykonać to samodzielnie. Jednak, jeśli w Twoim mieszkaniu od dawna występują problemy z ogrzewaniem warto zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej lub właściciela mieszkania.

Woda, którą zamierzamy wprowadzić do instalacji powinna spełniać wymogi normy dla wody instalacyjnej. Jednym z pojawiających się niepożądanych czynników jest zbyt twarda woda.

 

<Kliknij i sprawdź, jak zadbać o jakość wody!>

 

Rozwiązaniem tego problemu może też być napełnienie instalacji wodą sieciową z powrotu obiegu pierwotnego. Możemy też użyć wody z sieci wody pitnej. Konieczne jednak będzie użycie zaworu antyskażeniowego.

 

Krok 1

Pierwszym krokiem powinno być skontrolowanie ciśnienia wody. Standardowo powinno ono wynosić od 1 do 2 barów. Do tego celu potrzebny nam będzie ciśnieniomierz i manometr grzewczy. Często na manometrach znajdziemy specjalną podziałkę, na której jest zaznaczone odpowiednie ciśnienie. Jeśli po pomiarze okaże się, że ciśnienie jest za niskie, należy uzupełnić grzejnik wodą.

Kolejno należy załączyć pompę obiegową, a zawory termostatyczne grzejników powinny być ustawione na najwyższym poziomie.

Kiedy wykonaliśmy te 2 czynności powinniśmy dobrać pasujący przewód łączący. Informacje o tym jaki rodzaj węża jest potrzebny do połączenia instalacji z kranem znajdziemy najczęściej w instrukcji obsługi naszej instalacji grzewczej. Bardzo często okazuje się, że pasuje najzwyczajniejszy wąż ogrodowy. Oczywiście przed zamontowaniem węża należy się upewnić czy nie ma w nim żadnych zanieczyszczeń.

 

Krok 2

Następnym krokiem jest połączenie przewodu z rurą wlewową. Rura wlewowa najczęściej ulokowana jest w pobliżu ciśnieniomierza. Należy zakręcić jej kurek.

Dopiero po tej czynności można przystąpić do podłączania węża do wodociągu. Z początku najlepiej podłączyć go luźno do zakręconego wodociągu tak aby całe powietrze uszło z niego. Do obwodu grzewczego nie może dostać się powietrze. Jak w takim razie spuścić powietrze z węża?

Należy wolno odkręcić kran i wlać wodę do węża, tak aby woda wypchała znajdujące się w nim powietrze.

Kran dobrze owinąć szmatką, żeby usunąć nadmiar wody który może się z niego wydobywać.

Kiedy woda zacznie wypływać w miejscu podłączenia węża, możemy go dokręcić do oporu.

 

Krok 3

Ostatnim już korkiem jest odkręcenie rury wlewowej i odkręcenie kranu tak aby woda płynęła w systemie grzewczym. Podczas tego procesu należy sprawdzać co pokazują wskazówki manometru i wlewać wodę aż osiągnie pożądaną wartość. Wtedy należy zakręcić kran oraz zawór wlewowy. Pod koniec trzeba zdemontować węża oraz odpowietrzyć grzejniki.

 

Aby mieć pewność, że nasza instalacja grzewcza działa bez zarzutów należy ją regularnie kontrolować. Sprzed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić ciśnienie znajdujące się grzejnikach i czy nie są one zapowietrzone.

 

Jeśli szukasz nowych modeli grzejników do swojego domu lub mieszkania <Kliknij tutaj i zapoznaj się z naszą ofertą!>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium