Jak zbadać jakość wody? 0
Jak zbadać jakość wody?

Jak zbadać jakość wody?

Często okazuje się, że jakość wody w domach nie jest aż tak dobra jakbyśmy się mogli spodziewać. Może być to spowodowane na przykład nieprawidłowo działającymi stacjami uzdatniania wody. Odpowiednie urządzenia do uzdatniania wody mogą pomóc w poprawieniu jej jakości. Przed ich instalacją warto wykonać testy, które ocenią jej stan.

 

Podstawowe badanie wody do spożycia obejmuje z reguły ocenę kilkunastu wskaźników fizykochemicznych, takich jak: zapach, barwa, mętność, odczyn pH, przewodność, azotany, jon amonowy, mangan, żelazo, twardość ogólna, czy zawartość chloru.

Najprostszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie jakości wody w swoim domu jest użycie paskowych testów.

 

Aby wykonać badanie wystarczy zanurzyć pasek w wodzie z kranu o temperaturze 15-25˚C. Po kilku sekundach test należy wyjąć, ściągnąć z niego nadmiar wody i po 30 sekundach odczytać wynik. Jego barwa będzie się zmieniać w zależności od stężenia substancji chemicznej w wodzie.

 

Test twardości wody

Twardość wody można sprawdzić szybko, tanio i z dużą dokładnością Możemy wykonać badania za pomocą paskowego testera twardości wody lub kropelkowego testera twardości wody. 

Szczególnie polecamy drugi sposób, gdyż jest niezwykle dokładny i niezawodny. Aby wykonać test, należy odmierzyć strzykawką 5 ml wody i zakroplić nią płyn znajdujący się w zestawie. Należy liczyć krople do momentu zmiany koloru płynu na zielony. Zamieszczona na opakowaniu testu skala pomoże określić stopień twardości wody

 

Normy dla wody pitnej względem mierzonych parametrów

Warto zapoznać się z normami dla pitnej wody by dobrze zinterpretować wyniki testów. Należy pamiętać, że woda mieszcząca się w normach, ale posiadająca nienaturalny kolor i zapach może okazać się niezdatna do picia. W takim przypadku należy wykonać profesjonalne, laboratoryjne badanie lub skontaktować się z lokalnym zakładem gospodarki wodnej. Niektóre zakłady gospodarki wodnej dzielą się na swoich witrynach internetowych informacjami o średnim stężeniu różnych chemikaliów i minerałów w wodzie w rejonie. Twardość wody pitnej według norm polskich powinna wynosić 60-500 mg CaCO3/dm3

Używając pasów wskaźnikowych wystarczy porównać wynik ze skalą na opakowaniu. Według rozporządzenia dotyczącego jakości wody przeznaczonej do spożycia stężenie chloru w wodzie pitnej nie może być wyższe niż 0,3 mg/l. pH natomiast powinno się mieścić w granicach 7,5 – 9,5. W tych przypadkach również należy skorzystać ze skali na opakowaniu pasków testowych.

 

 

Jak dbać o jakość wody?

Jeśli wiemy już jakiej jakości woda jest dostarczana do naszych domów warto zadbać o to by utrzymać ją w jak najlepszej kondycji.

 

Kliknij by przejść do artykułu poświęconego dbaniu o jakość wody!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium