Rozdzielacz CO - jak działa i do czego służy 0
Rozdzielacz CO - jak działa i do czego służy

ROZDZIELACZ CO - JAK DZIAŁA I DO CZEGO SŁUŻY

Rodzaje i budowa rozdzielaczy 

 

Istnieje kilka podstawowych podziałów rozdzielacza dostępnych na rynku. Najistotniejszy jest oparty na rozwiązaniach konstrukcyjnych. W tej kategorii rozdzielacze możemy podzielić na:

  • gniazdowe
  • suwakowe
  • iskrobezpieczne


Różnice między tymi urządzeniami są znaczące. W przypadku rozdzielacza suwakowych praca wykonywana jest przez suwak, który porusza się wewnątrz cylindra i reguluje przepływ cieczy roboczej w urządzeniu. Suwak może być sterowany mechanicznie lub elektrycznie. Skierowany w jedną stronę, blokuje przepływ w przeciwnym kierunku. 

W rozdzielaczach gniazdowych ruch cieczy przez cały obwód jest regulowany zaworem połączonym ze sprężynami. Zawór pozwala na całkowite otwarcie lub zamknięcie przepływu płynu. 

 

Rozdzielacze iskrobezpieczne stosuje się w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu. W środku rozdzielacza umiejscowione są tłoki, wykonujące ruch, gdy na cewce sterującej układem pojawia się napięcie.

W tej kategorii rozróżniamy 2 rodzaje rozdzielaczy

  • monoblokowe - są w stanie wytrzymać duże poziomy ciśnień
  • blokowe

 

Oprócz tego podziału, rozdzielacze dzielimy jeszcze na jedno, dwu i rozdzielacze trzysekcyjne. 

Można podzielić je jeszcze ze względu na sposób sterowania, czyli na rozdzielacze ręczne i elektryczne.

 

Dla jakich urządzeń stosujemy rozdzielacze hydrauliczne?

Rozdzielacze stosuje się w układach pneumatycznych, maszynkach przemysłowych i górniczych. Z pomocą rozdzielaczy pracują wózki widłowe, prasy do belowania, ładowacze i maszyny rolnicze. W naszych domach rozdzielacz znajdziemy przy płaszczyznowej instalacji ogrzewania.


Co sprawia, że są tak przydatne? Mówiąc obrazowo, rozdzielacz hydrauliczny działa trochę jak sterownik. Jego rolą jest zarówno aktywacja, jak również zatrzymanie przepływu cieczy w układzie. Rozdzielacz rozdziela wodę lub inne medium grzewcze z pompy ciepła, kotła grzewczego na wszystkie grzewcze pętle w posadzce. W każdej pętli w pomieszczeniu jest wtedy taka sama temperatura.

 

Jak zbudowany jest rozdzielacz i z czego się składa

Podstawowe elementy rozdzielacza to:

  • Belki
  • Zawory termostatyczne 
  • Przepływomierz
  • Odpowietrzniki
  • Nyple redukcyjne

 

Rozdzielacz do podłogówki

Montując ogrzewanie podłogowe należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Warto wziąć pod uwagę zapotrzebowanie naszego domu w energię, jakość izolacji w budynku. Plan podłogówki najlepiej opracować z pomocą fachowca, który upewni się, że dobrano odpowiednią ilość materiałów i akcesoriów tak aby nasza instalacja działała bezawaryjnie. 


<Jeśli poszukujesz rozdzielaczy doskonałej jakość, sprawdź naszą ofertę klikając TUTAJ>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium