Sterowanie instalacją c.o. - na co zwrócić uwagę 0
Sterowanie instalacją c.o. - na co zwrócić uwagę

Sterowanie wodną instalacją c.o. odbywa się zazwyczaj na dwóch płaszczyznach. Nie tylko za pomocą powszechnych termostatów grzejnikowych, ale również dzięki automatyce kotła. A czym tak naprawdę różnią się te dwa urządzenia?

Musimy pamiętać, że w montowanych współcześnie instalacjach grzewczych należy zadbać o automatykę, aby zapewnić bezawaryjną, ekonomiczną pracę instalacji. Jest to też ważne w kontekście zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego. Dużym udogodnieniem stosowania nowoczesnych sterowników jest możliwość regulacji źródła ciepła z poziomu swojego mieszkania, bez konieczności wychodzenia do kotłowni. Specjalne moduły w które wyposaża się regulatory źródeł ciepła takie jak kotły czy pompy ciepła, sprawiają, że można komunikować się z nimi na odległość. Najczęściej stosuje się panel sterowania, który zostaje umieszczony na ścianie w mieszkaniu. Dzisiejsza technologia pozwala jednak by sterować urządzeniami za pomocą aplikacji instalowanej na tablecie lub smartfonie.

Przy użyciu panelu można zmieniać temperaturę w pomieszczeniach, monitorować działanie systemu grzewczego, a nawet załączyć funkcję, która automatycznie przesyła informacje do serwisanta na temat stanu technicznego naszej instalacji.

Instalacje, które są wyposażone w grzejniki o niewielkiej pojemności wodnej najlepiej nadadzą się do regulacji za pomocą panelu sterującego. Mamy tu namyśli grzejniki stalowe, płytowe. W przypadku ogrzewania podłogowego lub ściennego może pojawić się problem, wynikający z dużej bezwładności cieplnej tych dwóch typów instalacji. Używanie sterowników jest utrudnione przez fakt, że termostaty są czułe na ciepło przekazywane przez konwekcję, a w instalacjach płaszczyznowych jest go mniej niż połowa.

W takim przypadku nie jest możliwe by szybko dostosować wydajność grzejników ściennych lub podłogowych do naszych preferencji cieplnych.

 

Jaka jest rola termostatów?

Termostaty mają za zadanie stabilizację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Każdy termostat przy grzejniku posiada głowicę, dzięki której można zmniejszać lub zwiększać strumień wody, która wpływa do grzejnika (czyli wydajność). Głowica ma za zadanie utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu dzięki swoim reakcjom na zysk ciepła. Natomiast zawory termostatyczne mają znaczący wpływ na pracę pompy obiegowej. Przy ich zamknięciu ciśnienie w instalacji rośnie i można usłyszeć przepływającą w rurach wodę.

Z termostatem regulującym temperaturę cieczy chłodzącej możemy się spotkać w naszych samochodach. Są to dosyć proste konstrukcje. Jednak najnowsze urządzenia mają już znacznie bardziej skomplikowaną budowę, współpracują one z komputerem, który steruje pracą silnika.

 

Funkcje termostatów

Regulacja pogodowa i pokojowa

Regulator pogodowy pozwala na utrzymanie zadanej temperatury w mieszkaniu, przy minimalnej temperaturze zasilania instalacji. Jest to najczęściej spotykane w przypadku kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła. Gwarantuje to najbardziej ekonomiczną pracę tych urządzeń.

Natomiast regulacja pogodowa jest powiązania ze wskazaniami termostatu. Na termostacie wybiera się określoną wartość temperatury, którą chcielibyśmy utrzymać w pomieszczeniu. Urządzenie grzewcze włącza się lub wyłącza po odebraniu sygnału od termostatu, który reaguje na zmiany powietrza w jego otoczeniu. Aby termostat działał najefektywniej powinniśmy pamiętać, aby nie umieszczać go w bezpośrednim kontakcie ze słońcem lub innym źródłem ciepła np. Kominek. Termostat nie powinien być też owiewany przez zimne powietrze.

 

Automatyka kotła

Funkcją automatyki kotła jest dopasowanie jego wydajności do zapotrzebowania na ciepło oraz ograniczenie spalanego paliwa. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe i ekonomiczne.

 

Sterowanie kotłami gazowymi

Kotły gazowe są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi, nie wliczając przeglądów serwisowych. Czasami jedynym działaniem z naszej strony jest wybór odpowiedniej temperatury dla naszego domu. Zautomatyzowane kotły mogą się włączać i wyłączać bezkontaktowo, ponadto najnowsze modele posiadają funkcję dynamicznej regulacji mocy, pracując z wysoką sprawnością.

Kotły mogą pokrywać na bieżąco zapotrzebowanie na ciepło, przy dobrej sprawności spalania. Dzięki temu za zużycie gazu płacimy tyle samo przez cały dzień. Sposób sterowania dostosowujemy do tego czy kocioł zasila grzejniki czy też ogrzewanie płaszczyznowe.

Mimo tego należy pamiętać, że niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe przekłada się na wyższą sprawność kotła kondensacyjnego. W obu przypadkach sterowanie powinno być prawidłowo dobrane i skonfigurowane.

 

<Kliknij tutaj aby zapoznać się z naszą ofertą sterowników>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium