Jak zamontować stelaż WC w łazience? 0
Jak zamontować stelaż WC w łazience?

Jak zamontować stelaż WC w łazience?

W nowoczesnych łazienkach najczęściej stosuje się rozwiązania, które świetnie ukrywają podłączenia kanalizacyjne i biegnące po ścianie rury. Wtedy najlepszym rozwiązaniem okazują się podtynkowe zestawy dla WC i dla pryszniców. Montaż podtynkowego WC nie jest wcale taki trudny. Można go zastosować w dużych, ale również niewielkich łazienkach. Zastosowanie takiego zestawu w małej toalecie wizualnie zwiększa przestrzeń. Ponadto jest to toaleta bardzo prosta do utrzymania w czystości.

Zalet tego typu zestawów jest bardzo dużo. W tym artykule przestawimy kilka prostych kroków, dzięki którym, montaż okaże się bardzo szybki prosty. Oczywiście w razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą w temacie.

 

Czym jest stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy to najprościej metalowa rama, która służy do montażu armatury łazienkowej, w naszym przypadku muszli klozetowej. Można oczywiście zamontować też w ten sposób umywalkę czy bidet.

 

Jak dobrać odpowiedni stelaż?

Na rynku istnieje kilka rodzajów stelaży. Na co w takim razie powinniśmy zwrócić uwagę?

  1. Zestawy podtynkowe do zabudowy mokrej - są to stelaże stosowane dla ścian murowanych. Montaż tego typu stelażu jest bardziej czasochłonny. Najczęściej stosowane są stelaże ze styropianem.
  2. Zestawy podtynkowe do zabudowy suchej - nadają się do montażu w ścianach murowanych i płytach kartonowo-gipsowych.

Przy wyborze stelażu musimy również zwrócić uwagę na jego wysokość. Na rynku dostępne są trzy rodzaje. Stelaż podtynkowy niski posiada ramę nośną o wysokości 80/90 cm, natomiast w zabudowie wysokiej 110/130cm. Stelaże niskie stosowane są w toaletach a wysokie zazwyczaj przy umywalkach. Trzecim rodzajem jest stelaż samonośny, który posiada wzmocnioną ramę i profil o większym przekroju. Stosuje się go do nietypowych aranżacji.

 

Jakie różnice możemy jeszcze odnotować w zestawach?

  • Pojemność spłuczki wody – w większości przypadków wynosi 6 litrów, ale zdarzają się podwójne systemy, w których spuszcza się całą zawartość spłuczki jednocześnie lub tylko połowę. Istnieją też spłuczki z oszczędnym trybem, dzięki któremu możliwa jest regulacja napełnienia zbiornika.
  • Głębokość stelaża - im jest większa, tym lepiej. W niewielkich pomieszczeniach zwiększa wygodę korzystania z toalety.
  • Przycisk – nie zawsze jest elementem stelaża, ale w zestawie zazwyczaj jest podane jaki model należy dobrać.

 

Montaż

Po dopasowaniu odpowiedniego stelażu można przystąpić do montażu.

 

Krok po kroku

1. Ustalenie miejsca montażu

Stelaż do zabudowy ciężkiej, który stosujemy w łazienkach należy przykręcić śrubami do ściany, a zbiornik spłukujący do instalacji wodnej. Do ramy stelaża należy przytwierdzić śruby, aby zamontować misę WC. Na koniec zabezpieczyć je nakrętkami. Taki stelaż musi być później poddany obmurowaniu po bokach i od dołu.

Stelaże do zabudowy lekkiej, które stosujemy w niewielkich pomieszczeniach należy zamontować do ściany przy użyciu śrubek i kołków rozporowych. Dół stelaża należy przytwierdzić do podłoża. Misę toalety tak samo jak w przypadku stelażu do zabudowy ciężkiej należy założyć na śruby i zabezpieczyć nakrętkami. Do takiej zabudowy stosuje się płyty kartonowo-gipsowe. Dzięki nim nie musimy się martwić o pękanie ceramiki.

 

2. Ustalenie wysokość montażu stelaża

Stelaż podtynkowy zajmuje zazwyczaj około 40/50 cm szerokości, 15/20 cm długości i ponad metr wysokości. Do wymiarów stelaża należy jeszcze uwzględnić misę, której standardowe wymiary mieszczą się w wymiarach 40x55 cm.

O tym, gdzie dokładnie umocujemy stelaż decyduje umieszczenie rury odpływowej do toalety. Jeśli rury przebiegają prosto i pion znajduje się za stelażem możemy bez problemu samodzielnie dokonać montażu. Natomiast w blokach, aby podłączyć toaletę do pionu najlepiej skontaktować się ze specjalistą.

 

3. Podłączenie wodne do spłuczki podtynkowej

Podłączenie do spłuczki powinno być usztywnione, dlatego polecamy stosowanie rur z tworzywa sztucznego a nie gumowych wężyków powleczonych metalem.

Przy tym montażu musimy zwrócić uwagę również na zawór odcinający, który jest montowany w rurze odprowadzającej wodę. Nie zapominajmy również o otworze rewizyjnym, dzięki któremu będziemy mieć dostęp i możliwość zakręcenia wody w razie awarii.

 

4. Zapewnienie drożności odpływu kanalizacyjnego

Aby uniknąć problemów z drożnością odpływu trzeba upewnić się, że:

  • Rury kanalizacyjne nie są zbyt długie
  • Rury mają nie mniej niż 10 cm średnicy i są wykonane z któregoś z wymienionych materiałów: polipropylen, polichlorek winylu, poliestrowa żywica, polietylen
  • Rury są prowadzone ze spadkiem co najmniej 2 procentowym

 

5. Zabudowa stelaża

Pierwszym krokiem jest stworzenie odpowiedniej konstrukcji z profili i przykręcenie jej po bokach stelaża do ściany. Kolejno należy dociąć płyty kartonowo-gipsowe pozostawiając miejsce na przycisk, odpływ i rurę, która doprowadza wodę do spłuczki. Po tej czynności można przykręcić płyty do stelaża i konstrukcji z profili. Pod płyty można zamontować paski z taśmy izolacyjnej tak by uniknąć drgań przenoszonych ze stelaża na ściankę. Łączenia płyt najlepiej zabezpieczyć taśmą uszczelniającą.

Gotową zabudowę wystarczy już tylko wykończyć płytkami lub gipsem i farbą. Po tym kroku można zamontować muszlę klozetową.

 

 

Stosując się do tych kroków, bez problemu poradzisz sobie z montażem stelaża WC w swojej łazience. Jeśli szukasz wyposażenia do swojej łazienki zajrzyj na naszą stronę.

<SPRAWDŹ TUTAJ>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium