Izolacja rur grzewczych w prostych krokach 0
Izolacja rur grzewczych w prostych krokach

Izolacja rur grzewczych w prostych krokach

Montując instalację grzewczą oprócz doboru urządzeń, ważna jest też odpowiednia izolacja rur centralnego ogrzewania. Jest to etap, którego nie powinno się omijać. Ocieplanie rur nie jest wcale drogi, a korzyści z niego płynące są dużo większe niż koszty. Do izolacji stosowane są węże izolacyjne, otuliny wykonane z różnych materiałów, takich jak: tworzywo sztuczne, wełna mineralna, kauczuk. Kauczuk najlepiej nadaje się do krętych systemów rurowych.

Przede wszystkim ocieplając rury grzewcze oszczędzamy dużą ilość cennej energii niewielkim nakładem pracy oraz niewielkim kosztem. Szczególnie w przypadku starych systemów grzewczych. Ceny oraz czas pracy zależny jest oczywiście od rozmiarów instalacji. Należy pamiętać, że nawet niezbyt rozbudowana instalacja powinna mieć zaizolowane rury centralnego ogrzewania i to nie tylko ze względu na panujące przepisy. Jeśli nasza instalacja nie będzie posiadała odpowiedniej izolacji to występuje ryzyko zaburzenia komfortu cieplnego w domu lub mieszkaniu, oraz spore koszty eksploatacyjne.

Jakie są więc zalety izolacji rur?

Najważniejszym celem stosowania izolacji rur centralnego ogrzewania jest maksymalne ograniczenie strat ciepła. Chodzi tu przede wszystkim o przewody doprowadzające ciepłą wodę. Odpowiedni materiał izolacyjny zapewnia utrzymanie się pożądanej temperatury w instalacji, co sprowadza się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Izolacja jest również dobrym sposobem na zabezpieczenie rur przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami mechanicznymi. Takimi uszkodzeniami mogą być obtarcia przegrody powodowane przez rozszerzanie i kurczenie się rur.

Izolacja chroni też rury przed skraplaniem się na nich pary wodnej. Jest to szczególnie istotne dla metalowych instalacji centralnego ogrzewania, przez które przepływa chłodna woda. Otuliny rur chronią takie instalacje przed zamrożeniem wody, która się w nich znajduje. Szczególnie powinno się je stosować w pomieszczeniach, gdzie temperatury w Zimie spadają poniżej zera stopni.

 

Izolacja rur krok po kroku

Musimy pamiętać, że ocieplanie rur należy przeprowadzać dopiero po ukończeniu wszelkich prac montażowych i po wykonaniu próby ciśnieniowej. Izolacje zakładamy zawsze na całej długości przewodów tak aby zabezpieczyć całą rurę, kształtki, trójniki i łuki.

Izolacja powinna być szczelna na całej długości, jakiekolwiek ubytki w izolacji mogą powodować zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu.

Dobierając grubość izolacji termicznej instalacji technicznej, możemy skorzystać z internetowych programów kalkulacyjnych.

 

1. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest pomiar rur i obliczenie potrzeb materiałowych, aby dowiedzieć się jaką ilość izolacji potrzebujemy. Do tego celu wystarczy użyć miarki by zmierzyć wszystkie rury w każdym pomieszczeniu. Długości, które nam wyszły musimy do siebie dodać i zaokrąglić. Grubość użytego materiału izolacyjnego powinna być taka sama jak średnica rur. Przy obliczeniach należy uwzględnić takie przeszkody jak zawory i pompy.

 

2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie instalacji i docięcie węży izolacyjnych. Przed ocieplaniem rur należy wyłączyć ogrzewanie i poczekać aż rury ostygną. W między czasie można odmierzyć odpowiednią długość węży izolacyjnych i dociąć je po dwóch stronach najlepiej przy użyciu niewielkiego nożyka.

 

3. Następnym krokiem jest zamontowanie skorup izolacyjnych. Wcześniej przygotowane rękawy izolacyjne należy owinąć dookoła rur, a następnie połączyć samoprzylepne szwy oraz docisnąć je by nie zostawić ani trochę luzu. Trzeba zwrócić uwagę na to by pomiędzy elementami izolacyjnymi nie było luk.

 

4. Czwartym krokiem jest izolacja trudno dostępnych miejsc oraz zakrętów rur. Trzeba ją dopasować do rodzaju materiału. Stosując twarde materiały, czyli np. wełnę mineralną czy tworzywo warto stosować wcześniej wycięte nacięcia w rękawach izolacyjnych. Można też zastosować gotowe łączniki, które kupimy w sklepie.

Materiał izolacyjny powinniśmy umiejscowić jak najbliżej zaworów lub innej armatury. Wystarczy dociąć odpowiedni kształt izolacji i przykleić.

 

5. Ostatnim krokiem, zapewniającym szczelność izolacji jest oklejanie łączenia. Punkty styczne pomiędzy elementami instalacji należy zakleić specjalną taśmą - izolacyjną lub tekstylną.

 

<Szukasz odpowiedniej izolacji? SPRAWDŹ TUTAJ>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium