Jak poradzić sobie z niesprawnym zaworem? 0
Jak poradzić sobie z niesprawnym zaworem?

Jak poradzić sobie z niesprawnym zaworem?

Jak z każdą rzeczą w naszym domu, zawory ulegają czasem zużyciu lub po prostu przestają spełniać swoje zadanie. Najczęstszymi problemami może być ich zapiekanie, korozja lub pęknięcia głowicy. Te problemy są często dopełniane przez uszkadzające się elementy sterujące lub dekoracyjne. Próba samodzielnej naprawy jest raczej nieopłacalna i lepiej przeprowadzić wymianę tego elementu. Nie jest to najprostsza sprawa, ale na pewno do opanowania.

 

Jak przygotować się do wymiany zaworu?

Przede wszystkim na początku powinniśmy przygotować klucze nastawne lub klucze płaskie, zestaw montażowy, pastę do uszczelniania i lniane pakuły.

 

<Zobacz co możesz skompletować w naszym sklepie!>

 

Przed rozpoczęciem prac należy wiedzieć jakiego rodzaju zawór potrzebujemy. Czasami może okazać się to problematyczne, gdyż w hydraulice stosuje się inną wartość cala niż w innych branżach.

Cal jest jedną z jednostek miary i wynosi w zaokrągleniu 25,4 mm. To jest jego najczęściej stosowana wartość. W gazownictwie tak zwana 1-calowa rura ma średnicę 1 cala, lecz jest to opis rozmiaru średnicy wewnętrznej (czyli otworu przepływu), natomiast żeby rurę można było gwintować, musi ona być grubsza; stąd rura o wew. średnicy 1 cal ma ściankę grubości 4,15 mm i dlatego zewnętrzna średnica rury ma wymiar 33,7 mm (grubości ścianki są zależne od średnicy rur).

 

Standardowo wyróżnia się następujące wymiary zaworów:

  • 1/2 na 1/2 cala – jest to połączenie powszechnie stosowane w zaworach przy muszlach klozetowych
  • 1/2 na 3/4 cala – jest to modelowy oraz standardowy zawór, który najczęściej stosowany jest w pralkach lub zmywarkach
  • 3/5 na 3/5 cala – jest to standardowy rozmiar zaworów stosowanych w zlewach, wannach i umywalkach

Jednak, aby uniknąć pomyłki warto dopytać się pracowników sklepu, który zawór powinniśmy wybrać. Możemy okazać stary zawór i na jego podstawie dopasować nowy.

 

 

Demontaż starego zaworu

Przed demontażem musimy przypomnieć sobie kilka podstawowych rzeczy. W pierwszej kolejności należy odciąć dopływ wody. Pozostałą wodę w instalacji można spuścić do wcześniej przygotowanych wiader lub misek. Oczywiście dotyczy to rur będących w serwisie.

Kolejno należy odkręcić przejściówki, które łączą źródło sanitarne z zaworem oraz rurą. Stalowy wężyk odkręcimy bez problemu za pomocą klucza płaskiego lub klucza nastawnego. Po zdjęciu zaworu warto przeczyścić gwinty z obu stron, usunąć starą pakułę i podszlifować powierzchnię gwintowania.

 

Pamiętaj! - Przed montażem oraz w jego trakcie zawór powinien znajdować się w pozycji zamkniętej, aby móc ocenić ewentualnie występujące przecieki po załączeniu głównego zaworu wody.

 

Przed założeniem nowo zakupionego zaworu powinno sprawdzić się czy został on dobrze dopasowany. Przejściówkę oraz gwint należy zabezpieczyć pakułami i pastą izolacyjną. Pamiętajmy o tym, aby nakładać pakuły w przeciwną stronę do wkręcania gwintu. Jeśli wszystko jest odpowiednio zabezpieczone możemy zacząć wkręcać zawór. Na początku najlepiej zrobić to ręcznie, a dopiero później użyć odpowiedniego klucza.

 

W razie problemów skontaktuj się ze specjalistą lub wezwij hydraulika.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium