Dobór pompy do pieca C.O 0
Dobór pompy do pieca C.O

Dobór pompy do pieca C.O

Dzisiejsze instalacje centralnego ogrzewania wyposażone są w coraz sprawniejsze kotły, rury i nisko-pojemnościowe grzejniki. W tej sytuacji nie zawsze jest zapewniony prawidłowy obieg wody. Taką instalacje należy wesprzeć odpowiednią pompą obiegową.

Pompy odpowiadają za obieg wody w instalacji grawitacyjnej, zapewniając komfort cieplny w budynku. Dzięki ich zastosowaniu możemy zamontować urządzenia grzewcze w miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne. Nie musimy się ograniczać do miejsc, które jest w stanie obsłużyć instalacja grawitacyjna.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze pompy obiegowej?

Pompy dobiera się na podstawie natężenia wody, którą należy przepompować oraz wysokości podnoszenia.

Wysokość podnoszenia pompy jest równa sumie oporów, jaką musi pokonać medium w instalacji. Wysokość geometryczna nie ma żadnego wpływu na dobór pompy w obiegu zamkniętym.

Wysokość podnoszenia wynosi zazwyczaj:

  • 0,3 - 0,6 m – w starych instalacjach grawitacyjnych, o dużych średnicach rur.
  • 0,5 - 1,5 m – w nowych instalacjach bez zaworów termostatycznych.
  • 1,5 - 3,0 m – w nowych instalacjach z zaworami termostatycznymi.

 

 

Różnica między pompą obiegową i cyrkulacyjną

Najważniejszą różnicą pomiędzy pompą obiegową a cyrkulacyjną jest ich zastosowanie. Pompy cyrkulacyjne są przystosowane do pracy z instalacjami ciepłej wody użytkowej. Pracują w trybie stałym - wywołując nieprzerwaną cyrkulację ciepłej wody w instalacjach. Natomiast pompy obiegowe mogą pracować w systemie grzewczym oraz chłodniczym. Taka klasyczna pompa może być włączana okresowo i wprowadzać wodę w obieg utrzymując stałe ciśnienie.

Podczas wyboru pompy do pieca C.O należy wziąć pod uwagę, że pompa musi być idealnie dobrana do warunków, w których będzie pracować.

Wybierając pompę do pieca C.O.., należy bezwzględnie pamiętać, że musi być ona dopasowana do warunków, w których będzie pracować. Montując zbyt dużą pompę możemy narazić się na większy pobór mocy, hałas i szybszą eksploatacje. Z drugiej strony zbyt słaba pompa obiegowa może okazać się nieskuteczna.

Decydując się na obiegową pompę do centralnego ogrzewania trzeba mieć na względzie fakt, że nieprawidłowy jej montaż może wpłynąć na komplikacje w ogrzewaniu. Trzeba montować ją bezpośrednio na rurociągu przy pomocy śrubników - na rurze zasilającej lub powrotnej. Przed montażem upewnijmy się, że:

  • Kierunek przepływu jest zgodny ze strzałką na korpusie

  • Pompa jest zainstalowana w łatwo dostępnym miejscu

  • Wał pompy jest w pozycji poziomej

 

Jeśli chcesz zapewnić bezawaryjną pracę swojej instalacji, wybierz pompę dobrej jakości. Jako eksperci mamy do zaproponowania kilka najlepszych ofert z naszego sklepu:

Sprawdź pompy do pieca C.O. zawarte w naszej ofercie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium