Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – co wybrać? 0
Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – co wybrać?

Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – co wybrać?

W każdym domu wybór sposobu ogrzewania jest bardzo ważny. Do wyboru mamy instalacje grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego. Tą decyzje trzeba wybrać podczas sporządzania planów nowego budynku. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Przeczytaj nasz wpis i zobacz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Przede wszystkim na początku należy zastanowić się jakie mamy wymagania co do danego urządzenia grzewczego w budynku.

 

 

Klasyczne grzejniki (kliknij by sprawdzić naszą ofertę!) - są najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania w domach i mieszkaniach. W dzisiejszych czasach dodatkowo stały się one bardziej energooszczędne, gdyż znajduje się w nich znacznie mniej wody niż kiedyś. Dzięki temu mamy też większą kontrolę nad temperaturą. Tego typu ogrzewanie idealnie nadaje się do ciasno umeblowanych pomieszczeń takich jak sypialnia czy salon. Nie ma znaczenia jak bardzo są wypełnione, jakość grzania pozostanie bez zmian. Podczas modernizacji instalacji grzewczej również warto zastosować klasyczne grzejniki. Ich montaż jest bardzo prosty, bez konieczności przeprowadzenia dużego remontu.

 

 

Ogrzewanie podłogowe (kliknij by sprawdzić naszą ofertę!) w uproszczeniu składa się z rur umieszczonych pod posadzką, w których przepływa woda grzewcza o temperaturze do 50 °C. Ciepło przechodzi do podłogi, która staje się grzejnikiem i podgrzewa pomieszczenie.

W tak zwanej podłogówce ruch powietrza jest znacznie wolniejszy niż w grzejniku przez co unoszenie się kurzu jest mniejsze. Tak więc ten sposób ogrzewania w domu będzie przyjazny dla alergików.

Ponadto ogrzewanie podłogowe jest bardzo energooszczędne (20-30% mniejsze zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami). Podłogówka zapewnia najbardziej bliski idealnemu rozkład temperatur we wnętrzu. Ciepło oddawane jest równomiernie do pomieszczenia.

Ten typ ogrzewania będzie dobrze współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła. Dlatego często instaluje się podłogówkę wraz z kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła lub kolektorem słonecznym.

 

Dla jakiego typu pomieszczenia zastosować grzanie podłogowe?

Idealnym miejscem do zastosowania podłogówki jest łazienka lub kuchnia. Jednak, jeśli zależy nam na walorach estetycznych domu, możemy zainstalować ją w salonie lub sypialni by instalacja była niewidoczna.

 

 

Ogrzewanie mieszane

W pomieszczeniach dla których ani podłogówka, ani grzejniki nie będą wystarczająco wydajne, można zastosować ogrzewanie mieszane – kombinacje tych dwóch.

To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, gdy materiał, z którego została wykończona podłoga nie współpracuje zbyt dobrze z podłogówką lub gdy nie ma miejsca w pomieszczeniu na kaloryfery. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania mieszaczy. W niektórych pomieszczeniach instaluje się pętle ogrzewania podłogowego, a w pozostałych grzejniki.

Trzeba pamiętać, że im niższa temperatura czynnika grzewczego, tym większe muszą być wymiary grzejników, by ilość ciepła emitowanego przez grzejniki i podłogówkę była na stałym poziomie. W tego typie układzie grzanie podłogowe zasilane jest za pomocą rozdzielaczy z mieszaczami, które przystosowują parametry wody zasilającej poprzez zmieszanie jej z wodą powracającą do kotła. Do grzejników zostaje dostarczona niezmieszana woda o wyższych parametrach

 

 

Podsumowując

Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, grzejniki lub ich kombinacje musimy się zastanowić, czy zależy nam bardziej na utrzymaniu stałej temperatury we wnętrzach czy szybkiej zmianie temperatury. Grzejniki łatwiej się nagrzewają i szybciej stygną. Podłogówka nagrzewa podłogę wolniej, ale też wolniej stygnie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium