Grupy pompowe – wszystko co musisz wiedzieć 0
Grupy pompowe – wszystko co musisz wiedzieć

Grupy pompowe – wszystko co musisz wiedzieć

Grzejnikowe ogrzewanie o standardowych parametrach można połączyć z niskotemperaturowymi obiegami ogrzewania np. podłogówką. Jest to tak zwana instalacja mieszana. Aby odpowiednio zasilić taką instalacje należy zastosować wysokotemperaturowe źródło ciepła. W projekcie instalacji mieszanego ogrzewania należy uwzględnić grupy pompowe.

Grupa pompowa to inaczej urządzenia, które wymuszają obieg czynnika grzewczego w instalacji, przeważnie wody. Te urządzenia to: pompa obiegowa, termometry kontrolujące temperaturę zasiania, zawory odcinające, zawór zwrotny. Grupy pompowe mogą być stosowane lokalnie lub centralnie (w kotłowni). Umieszcza się je na rozdzielaczach obiegów grzewczych.

Gotowy zestaw przygotowany przez producenta montuje się w szafce rozdzielacza. Takie zestawy można łączyć z rozdzielaczami dowolnego typu – podczas prac remontowych lub modernizacji instalacji. Rozstaw belek rozdzielaczy oraz wielkość gwintów powinny być standardowe. Ich rozstaw powinien wynosić 210 milimetrów, a średnica przyłączy 1”. Odpowiednio dobraną grupę pompową można podłączyć bez użycia śrubunków, wystarczy specjalna złączka.

 

 

Grupa pompowa lokalna

Lokalna grupa pompowa jest odpowiedzialna za obsługę pojedynczej kondygnacji. Jest to bardzo często wybierane rozwiązanie podczas prac remontowych lub modernizacji instalacji. Zestaw montowany jest w szafce rozdzielacza. Podzespoły grupy lokalnej są podobne do elementów grupy centralnej, natomiast różnią się wymiarami geometrycznymi, konstrukcją pompy obiegowej i zaworu termostatycznego.

 

Na pracę lokalnej grupy pompowej mają wpływ:

  • Pompa obiegowa – w nowych grupach najczęściej stosowane są elektroniczne, energooszczędne pompy. Dużo rzadziej są to pompy trzybiegowe.
  • Parametry pracy układu
  • Element mieszający - mieszacz, zawór
  • Termometr – kontrola temperatury wody w obiegu
  • Automatyczny odpowietrznik

 

 

Grupa pompowa centralna

Grupa centralna jest montowana w kotłowni, na miejscu rozdzielacza kotłowego. Jej funkcją jest rozdział wody grzewczej do zasilania i podawanie wody o odpowiedniej temperaturze do obiegu. Jej zaletą jest to, że automatycznie dobiera temperaturę medium do ogrzewania podłogowego, czyli części niskotemperaturowej do nastawy na zaworze mieszającym. Zabezpiecza również instalacje podłogówki tak aby nie dostała się do niej woda o zbyt wysokiej temperaturze.

Stosowanie układu centralnego w kotłowni zapewnia idealną temperaturę wody grzewczej, pozwala na jej regulację oraz daje duże możliwości sterowania układem.

 

Dokładny skład centralnej grupy pompowej:

  • Elektroniczna pompa obiegowa – kompaktowy wymiar, niewielki pobór mocy, przystosowanie do pracy z jednofazową siecią (230V, 50 Hz)
  • Termostatyczny zawór mieszający - zawór trójdrogowy, temperatura pracy nawet do 95°C, możliwość ustawiania temperatury zasilania podłogówki
  • Termometry tarczowe – kontrola temperatury wody zasilającej instalację
  • Odpowietrznik – montowany na górnym ramieniu pompy

Ponadto korzystając z grupy pompowej należy wyposażyć się w dobraną armaturę zabezpieczającą - filtr i zawór zwrotny.

 

Zalety grup pompowych

Dużymi zaletami grup pompowych jest ich szybki, prosty montaż oraz estetyczna instalacja. Obudowa urządzenia okazuje się dobrze izolować termicznie i pozwolić na ograniczenia strat ciepła.

Izolacja grup pompowych jest nieco utrudniona przez kształt elementów składających się na nie. Musi być podzielona na sekcje. Elementy elektryczne znajdują się poza izolacją i aby uzyskać dostęp do najważniejszych elementów hydraulicznych wystarczy zdjąć tylko część izolacji.

Urządzenia składające się na grupę pompową można zastosować w wielu rodzajach instalacji. Można je dopasować pomimo różniącej się mocy grzewczej. Mieszające zawory pozwalają pogodzić precyzyjną regulację temperatury przy niewielkich przepływach, ale też zapewnić dużą wydajność większych instalacji.

 

Jak dobrać grupy pompowe?

Wersja, która jest najczęściej wybierana wyposażona jest w siłownik i obrotowy zawór mieszający. W takiej instalacji ważną rolę pełnią zespoły ze sterownika obsługujące zawór z siłownikiem. W przypadku gdy nie ma możliwość sterowania kotła przez siłownik można użyć grupy wyposażone w siłowniki zintegrowane ze sterownikami. Dzięki temu mogą pełnić funkcję zaawansowanych urządzeń, sterujących obiegiem grzewczym. Tego typu urządzenie bardzo dobrze sprawdzi się do regulacji parametrów instalacji, która jest wyposażona w kocioł na paliwo stałe bez sterownika.

 

 

<Zapoznaj się z naszą ofertą grup pompowych>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium