Naprawa spłuczki podtynkowej - zrób to sam 0
Naprawa spłuczki podtynkowej - zrób to sam

Naprawa spłuczki podtynkowej - zrób to sam

Cieknąca spłuczka to problem, który może wydawać się trudny do rozwiązania. Jednak jej naprawa jest naprawdę prosta i możliwa do wykonania samodzielnie. W większości przypadków nie będą nam nawet potrzebne żadne narzędzia. Mimo utrudnionego dostępu pod zabudową, nie musimy od razu wzywać fachowca.

 

 

Na czym polega awaria spłuczki?

Powodem awarii spłuczki może być po prostu częste jej eksploatowanie. W wyniku tego ze spłuczki wydobywa się cały czas woda, nawet po spuszczeniu wody w ubikacji. Często powodem okazują się być również zanieczyszczenia, utrudniające pracę elementów ruchomych. W takim przypadku wystarczy pozbyć się osadów z zaworów oraz wymienić elementy uszczelniające. Jeżeli woda wycieka po napełnieniu się zbiornika, problem może stanowić zawór napełniający.

Spłuczki od różnych producentów są konstruowane na różny sposób, ale ich zasada działania jest taka sama. Dlatego przedstawimy schemat naprawy na jednym przykładzie.

 

<Sprawdź Zestaw podtynkowy stelaż WC>

 

Schemat działania:

    1. Ustalenie przyczyny usterki

Pierwszym krokiem jest oczywiście wykrycie usterki i ustalenie przyczyny cieknącej spłuczki. Kolejno powinniśmy zakręcić zawór  dopływu wody tak aby nie narazić swojej łazienki na zalanie.

Jeśli problemem okazała się uszkodzona uszczelka, należy zakupić nowy egzemplarz i ją wymienić. W przypadku spłuczek wiodących na rynku marek, nie powinno być z tym kłopotu.

   

    2. Demontaż spłuczki

 

W drugiej kolejności należy przeprowadzić demontaż zewnętrznego elementu spłuczki, czyli usunąć przycisk i osłaniającą go płytkę. Wszystkie prace należy wykonywać dokładnie i precyzyjnie, gdyż dostęp do wewnętrznych elementów jest utrudniony przez niewielki otwór rewizyjny.

 

 

    3. Czyszczenie membrany zaworu napełniającego

Spłuczka sprzedawana jest w zestawie z miską ustępową na którą składają się dwa zawory: napełniający i odprowadzający, które kolejno doprowadza wodę do spłuczki, a drugi umożliwia spłukiwanie muszli. Pierwszy z tych zaworów jest połączony z pływakiem, który po napełnieniu zbiornika wodą unosi się i sygnalizuje zamknięcie zaworu oraz dopływu wody. Przy cieknącej spłuczce może być konieczne czyszczenie membrany zaworu napełniającego i wymiana zaworu spustowego. Czyścimy zawór spłuczki oraz zawór spustowy. Należy umieścić go pod bieżącą wodą i dodatkowo można przetrzeć go szmatką.

 

    4. Odkamienianie spłuczki

Czasem, aby naprawić zawór spustowy konieczne jest, żeby odkamienić spłuczkę. W tym celu należy opróżnić zbiornik wody i zasypać go kwaskiem cytrynowym oraz sodą oczyszczoną. Po 30-40 minutach należy zalać go gorącą wodą i spuścić wodę po wypełnieniu się misy. W przypadku dużych kamiennych osadów można się wspomóc dedykowanymi do tego celu środkami chemicznymi.

 

    5. Czyszczenie uszczelki

W przypadku, jeśli powyższa czynność nie pomogła, należy staranie wyczyścić uszczelkę lub ewentualnie ją wymienić.

Jeśli po przeprowadzaniu tych podstawowych czynności, spłuczka nadal cieknie, należy zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium